Dlaczego zarządzanie stresem jest ważne w biznesie

20.10.2017 Dodane przez Biznes, Inspirujące osoby, Narzędzia i techniki 0 thoughts

Według raportu „Stres w miejscu pracy […]” ponad dwie trzecie Polaków żyje w stresie. Brak odpowiedniego zarządzania stresem jest jednym z najczęstszych błędów, które popełniają osoby na stanowiskach zarządzających. Stres w miejscu pracy może być kosztowny, ponieważ wpływa nie tylko na indywidualne samopoczucie jednostki, lecz także na wydajność organizacyjną zespołu.

Negatywny wpływ na zdrowie

Powszechnie wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na zdrowie. Przewlekły stres skutkuje osłabieniem układu odpornościowego, może zaostrzyć objawy wielu chorób z autoagresji oraz stać się przyczyną cukrzycy czy chorób wrzodowych. To zjawisko w wyraźny sposób przekłada się na koszty organizacji pracy. Według badań stres jest przyczyną 50–60% absencji chorobowych pracowników. W Wielkiej Brytanii w latach 2009–2010 koszty związane z nieobecnością pracowników wywołaną stresem zostały oszacowane na 9,8 mln GBP.

Motywacja

Każdy lider wie, jak ważna jest motywacja zespołu w jego efektywności. Długotrwałe narażenie na stres jest jednym z najczęstszych powodów osłabienia motywacji i koncentracji członków zespołu. Adekwatnie zarządzany stres jest natomiast impulsem motywującym zespół, zwłaszcza w ostatniej fazie długoterminowego projektu. Praca w optymalnym natężeniu stresu zmniejsza też ilość konfliktów w zespole, jednak zbyt duży poziom stresu jeszcze bardziej je zaostrza. Praca w warunkach stresogennych powoduje również pojawianie się lub nasilanie zjawiska wypalenia zawodowego. Choć powszechnie jest ono przypisywane osobom z długim stażem pracy, coraz częściej dotyka ludzi młodych. Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że:

„Wypalenie zawodowe najczęściej dotyczy osób młodych, które rozpoczęły karierę zawodową w przeciągu ostatnich dwóch-trzech lat, a w szczególności tych, którzy rozpoczynają pracę z wysokimi, idealistycznymi oczekiwaniami co do roli, jaką powinna spełnić ich praca i oni sami.”

 Liderzy potrafią nim zarządzać

Stres w miejscu pracy może być Twoim sprzymierzeńcem, ponieważ osoby, które lepiej sobie z nim radzą, przyjmują pozycję naturalnych liderów. Gdy atmosfera w miejscu pracy staje się napięta, pracownicy zwracają się ku osobie, która potrafi utrzymać nerwy na wodzy.

Koszty organizacyjne

Praca w stresie powoduje również problemy komunikacyjne. Komunikacja silnie nacechowana emocjonalnie zaburza jasność przekazu i zniekształca komunikowane fakty, a to prowadzi do błędów i konfliktów. Według Państwowej Inspekcji Pracy ponad połowa wypadków w miejscu pracy jest spowodowana czynnikiem ludzkim. Brak zarządzania stresem w miejscu pracy jest dla pracodawcy kosztowny, m.in. w wyniku spadku wydajności, pogorszenia relacji z klientami, negatywnego wpływu na wizerunek firmy.

Jak zarządzać stresem w organizacji?

Istnieją sprawdzone metody zarządzania stresem w organizacji. Oto niektóre z nich:

  • Prewencja – najczęstszą przyczyną stresu wywołanego bodźcami związanymi z miejscem pracy jest przeciążenie jakościowe lub ilościowe pracowników. Zabezpieczenie adekwatnych zasobów oraz dobra organizacja pracy pomogą uniknąć stresogennych sytuacji.
  • Badanie potrzeb zespołu – słuchanie feedbacku podwładnych i wyciąganie z niego odpowiednich wniosków jest jedną z najważniejszych umiejętności menedżera.
  • Szkolenie kadry – według raportu CBOS przedsiębiorcy w Polsce średnio w ciągu roku na szkolenie pracownika wydają 194 zł, z czego większość tej kwoty przeznaczana jest na szkolenia BHP. 40% firm nie szkoli swoich pracowników w ogóle. Szkolenie kadry w kontekście umiejętności miękkich, czyli np. zarządzania emocjami, jest odpowiednim środkiem do budowania efektywnego zespołu.
  • Lepsza komunikacja – brak świadomej komunikacji jest powodem większości konfliktów.

Co zrobić, gdy poczujesz stres?

Gdy poczujesz już stres, stosuj zasady ad hoc: zmień oddech na spokojniejszy i wolniejszy, zmień miejsce, w którym przebywasz, włącz muzykę, zrób coś innego, sięgnij wspomnieniem do czegoś miłego z przeszłości. Działaj również prewencyjnie, zmieniając swój styl życia przez medytację, sport, polepszenie jakości snu, precyzyjną komunikację, zarządzanie czasem i rezygnację z toksycznych relacji. Ważne, abyś nauczył się radzić sobie ze stresem. Patrz na wyzwania przez pryzmat tego, czego dzięki niemu się uczysz. Konfrontuj się z problemami, zamiast od nich uciekać. Podnoś sobie poprzeczkę i szukaj takiego wysiłku, który Cię zmotywuje do większego starania się. Nie uciekaj od trudności, ale skaluj je. Bez nich nie jesteś w stanie urosnąć.

Autor artykułu: Mateusz Grzesiak

Więcej informacji o szkoleniu „Sukces przed duże S” Mateusza Grzesiaka, które odbędzie się 9 grudnia w Londynie oraz bilety znajdziesz TUTAJ

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *