ExcellenceVale Anna Ewa Suska

Sukces przedsiębiorców na Wyspach. Początki i kontynuacja

07.08.2017 Dodane przez Mentoring 0 thoughts

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej staliśmy się częścią dużego, europejskiego obszaru gospodarczego, dzięki czemu możemy podróżować, mieszkać i prowadzić firmy w różnych częściach Europy bez większych problemów.

Mamy prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie krajów Unii na zasadzie samozatrudnienia, na własny rachunek, za pośrednictwem przedsiębiorstw podległych, oddziałów, przedstawicielstw i filii.

Ale czy to wystarczy do tego, żeby biznes kwitnął?

Polacy w czołówce emigrantów zakładających firmy w UK

Bardzo atrakcyjnym rynkiem dla polskich przedsiębiorców jest Wielka Brytania, która 1 maja 2004 roku otworzyła swój rynek pracy dla Polaków. Zgodnie z oceną brytyjskiej administracji w tamtym czasie, pełne otwarcie rynku pracy dla nowych krajów członkowskich Unii było korzystne dla gospodarki brytyjskiej. Oczywiście skorzystali na nim Polacy – wiele osób zatrudniło się w firmach z różnych branż, zdecydowało na otwarcie własnej działalności. W tym ja  i moja wspólniczka Matylda (a 13 lat później dzięki temu stworzyłyśmy ExcellenceVale).

Dziś perspektywa uległa zmianie i przed Europą stoi wiele niewiadomych, bo Wielka Brytania wynikiem referendum podjęła decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Nie wiemy dokładnie co się wydarzy, pewne jest jednak, że przez ostatnie lata w Wielkiej Brytanii powstało wiele polskich firm i dzięki przedsiębiorczości obywateli staliśmy się znaczącym partnerem biznesowym na Wyspach Brytyjskich.

Trudne sukcesu początki

Kiedy w 2001roku, jeszcze jako studentka, wyjechałam do Londynu na dwutygodniową wycieczkę nie sądziłam, że zostanę tu na stałe, otworzę własną działalność, a potem kolejną i kolejną, i z sukcesem będę je prowadziła do dzisiaj.

W 2001 Polska jeszcze nie należała do Unii Europejskiej, a na granicach kontrolowali Polakom… niemalże numer buta. Wielu zaradnych Polaków starało się przedostać na Wyspy i zarobić na wymarzone mieszkanie lub samochód.

Gdy pierwszy raz przekraczałam granicę, jechałam autokarem wypełnionym po brzegi rodakami (tak drogi Czytelniku – jechaliśmy autokarem, bo nie było jeszcze tanich linii lotniczych, a bilet na samolot był poza finansowym zasięgiem studentki). Celnik na granicy wypytywał o zarobki rodziców, o to, ile pieniędzy mam na podróż, jakie mam plany, kiedy wracam na studia itd. Byłam na to przygotowana – wykupiłam wczasy w centrum Londynu, miałam więc mieszkanie i bilet powrotny. Teraz mamy otwarte granice i możemy się poruszać dokąd chcemy i kiedy chcemy… ale jeśli Wielka Brytania opuści Unię, wrócimy niestety do tamtych czasów.

Jakie wówczas mieliśmy opcje, jeśli nie chcieliśmy wracać do kraju? Należało wykupić np. kurs językowy i postarać się o wizę studencką lub otworzyć działalność i złożyć wniosek do Home Office o wizę biznesową. Jak pewnie się już domyślasz, skorzystałam z tej drugiej opcji. Teraz jest łatwiej, ale wyobraź sobie drogi Czytelniku jak się czułam podejmując wtedy taką decyzję… Brzmiało to tak absurdalnie, że na zmianę śmiałam się, płakałam i zastanawiałam się, w co ja się wpakowałam! Studentka z 200 funtami w kieszeni i POŻYCZONĄ walizką otwiera FIRMĘ w UK…

Dziś po latach wiem, że była to jedna z lepszych decyzji podjętych w moim życiu, ale wówczas… Powoli, od podstaw, budowałam zręby mojego obecnego sukcesu. Patrząc z perspektywy czasu, otrzymałam kilka ważnych lekcji, którymi chcę się z tobą podzielić.

TIP 1 – Dobry początek, czyli mentoring

Pierwsza ważna lekcja dla ciebie to: sukces twojego biznesu zależy między innymi od tego, jakiego masz mentora. Ja miałam szczęście spotkać osobę, która uświadomiła mi, że założenie działalności w Wielkiej Brytanii jest bardzo proste: każdy może to zrobić, trzeba tylko ciężko pracować, a sukces murowany. Pamiętam, że po jednym z takich spotkań podjęłam decyzję, że MUSZĘ spróbować i zrobię wszystko, żeby się udało!

Postanowiłam znaleźć dobrego księgowego, który pomógł mi w prowadzeniu mojej firmy. Znów szczęśliwie trafiłam na kogoś, kto od A do Z wytłumaczył mi zawiłości księgowe i finansowe oraz pomógł rozwijać biznes. Spędziliśmy razem wiele godzin nad zasadami funkcjonowania działalności.

TIP 2 – Jeśli się uczyć, to od najlepszych

Druga lekcja dla ciebie: ucz się od najlepszych. Brzmi jak truizm, ale naprawdę jest to ważne. Napotykałam na swojej biznesowej drodze samych profesjonalistów, dzięki czemu ta droga była krótsza i sprawniejsza. Rzetelna nauka prowadzenia działalności (od której nie jestem wolna do dziś 🙂 była szczęśliwym zbiegiem okoliczności i najważniejszym darem od moich mentorów.

Jeśli chcesz zbudować biznes na lata musisz rzetelnie, dzień po dniu, podtrzymywać relacje z klientami, partnerami biznesowymi i pracownikami. Tandeta może wygrać bitwę, ale prawdziwym zwycięzcą jest tylko profesjonalizm.

TIP 3 – Sukces jest w twojej głowie

Trzecia lekcja dla ciebie: wszystko możesz osiągnąć,kiedy tylko zechcesz.

Kapitał, jaki zainwestowałam w firmę, to 200 funtów. Jak więc zbudowałam przedsiębiorstwo, która zatrudnia ponad 100 pracowników rocznie? Odpowiedź jest prosta: byłam pracownikiem biurowym, sprzedawcą, roznosiłam ulotki, szkoliłam siebie, a potem ludzi… Pracowałam za trzech, robiąc niemal wszystko. Zarobione pieniądze inwestowałam w firmę i rozwijałam ją. Zdobyte środki inwestowałam w inne firmy i nieruchomości .Dziś pracuję jako mentor z wieloma biznesami i pomagam innym wykorzystywać ich potencjał personalny i biznesowy.

Program mentoringowy

Wiedza i doświadczenie z osobistych działań biznesowych oraz wsparcia wielu innych przedsiębiorstw działających z sukcesem dzięki moim wskazówkom, ułożyły się w program mentoringowy ExcellenceVale „TO YOUR SUCCESS!”, w którym pomogę ci wejść na wyższy poziom.

Oferta skierowana jest do profesjonalistów pracujących na etacie, przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie, dyrektorów i właścicieli firm, sales managerów, korporacji oraz inwestorów. To również świetna propozycja dla tych, którzy mają ochotę na spektakularne zmiany.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *