ExcellenceVale Sukces przez duże S Mateusz Grzesiak

Czy do inwestowania trzeba mieć smykałkę, a lokata jest najbezpieczniejsza?

11.04.2018 Dodane przez Biznes, Inspirujące osoby, Mentoring 0 thoughts

Z Mateuszem Grzesiakiem rozmawiają założycielki ExcellenceVale Matylda Setlak i Anna Ewa Suska. To na ich zaproszenie jeden z najpopularniejszych polskich trenerów, już po raz drugi, spotka się w Londynie z przedsiębiorczą Polonią. Konferencja Business explosion odbędzie się 5 maja w hotelu Hilton London Paddington.

Anna Ewa Suska: Mateuszu, Twoja pierwsza konferencja Sukces przez duże S, którą organizowałyśmy jako ExcellenceVale, przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Na event przybyło prawie dwa razy więcej osób! Jak myślisz: skąd ten głód Grzesiaka wśród polskich przedsiębiorców na Wyspach Brytyjskich?

Mateusz Grzesiak: Bardzo dziękuję za miłe słowa! Myślę, że ambitni Polacy są głodni wiedzy, a ponieważ ja posiadam wiedzę dla nich przydatną, przychodzą na konferencje. Ja ich rozumiem – sam bardzo dużo się szkolę, korzystam z wiedzy mądrych ludzi i dzięki temu mogę iść do przodu.

Pamiętajmy też, że Polacy na Wyspach to już nie tylko pracownicy, ale też coraz częściej przedsiębiorcy, którzy chcą się świadomie rozwijać, żeby zyskać przewagę na międzynarodowym rynku. Sam pracuję międzynarodowo, więc automatycznie osoby prowadzące biznes w środowisku międzynarodowym, jakim jest Wielka Brytania, widzą, że mogą się ode mnie tego nauczyć. Plus jest jeszcze kwestia mentalności: Polacy to nacja monokulturowa i polskie przekonania mają w sobie wiele ograniczeń, które blokują drogę przed sukcesem na szerokich brytyjskich wodach. Ja mam te ograniczenia już dawno za sobą i rozumiem, jak mogę – jako umiędzynarodowiony Polak – pomóc Polakom stać się bardziej obywatelami świata.

Matylda Setlak: Jak przedsiębiorca może rozpoznać niebezpieczny moment biznesowego klinczu i reagować? Czasem może się wydawać, że sytuacja się unormuje, że przesadzamy…

Mateusz Grzesiak: Należy przede wszystkim przewidywać zmiany rynkowe i osobiste. Analizować non stop płynność finansową i liczbę nowych zleceń. Aktualizować cele i taktyki oraz korzystać z narzędzi zarządzania, m.in. planowania strategicznego. Konieczne jest też obserwowanie motywacji swojej i pracowników.

Matylda Setlak: W którym momencie rozwoju przedsiębiorstwa najlepiej zasięgnąć porady mentora, coacha i intensywnie się szkolić? Domyślam się, że w każdym dobrze to robić, ale kiedy jest najbardziej newralgiczny czas?

Mateusz Grzesiak: Przede wszystkim wtedy, gdy nie widzisz wyraźnej ścieżki rozwoju swojej firmy oraz gdy umiejętności twoje i twojego zespołu nie są adekwatne do planów i celów, które ma wasza organizacja. I tak jak powiedziałaś, każdy czas jest dobry na rozwój, tak samo jak cały czas uprawiamy sport, zdrowo się odżywiamy, uczymy. Rozwój firmy albo jej upadek – nie ma stanu stagnacji.

Anna Ewa Suska: Powiedz: jak ważna jest dla Ciebie automatyzacja Twojej firmy? Co ona Ci daje?

Mateusz Grzesiak: Jest fundamentalna, bo pozwala na skalowanie firmy bez mojego zaangażowania czasowego. Uwalnia mnie od wymieniania czasu na pieniądze. Pozwala rosnąć pracownikom bez mojej obecności.

Anna Ewa Suska: O negocjacjach porozmawiamy na najbliższym szkoleniu. Powiedz: czy Polacy mają predyspozycje do efektywnych negocjacji?

Mateusz Grzesiak: Znasz mnie, wiesz, że nie wierzę w predyspozycje inne niż genetyczne. Negocjacji można się uczyć. Polacy na pewno potrafią się uczyć i są zmotywowani do pozyskiwania wiedzy, to wystarczy.

Matylda Setlak: Jakie są najbardziej utarte przekonania dotyczące inwestycji?

Mateusz Grzesiak: Negatywne przekonania to polskie gusła, np. że do inwestowania trzeba mieć smykałkę, że lokata jest najbezpieczniejsza, że trzeba znaleźć właściwą osobę, która powie, w co zainwestować i co zagwarantuje wynik. Pozytywne dotyczą tego, że inwestując, zarabiamy pieniądze bez udziału naszego czasu.

Anna Ewa Suska: W jaki sposób opracowujesz modele biznesowe, o których mówisz na szkoleniach? To bardzo ciekawe.

Mateusz Grzesiak: Modeluję najlepsze dostępne formaty i na ich podstawie tworzę rozwiązania dopasowane do potrzeb danego projektu. Ważne w tym procesie jest to, że myślę w kategoriach globalnych i długoterminowych oraz łączę ze sobą dyscypliny. Jestem naukowcem, więc rozumiem, w jaki sposób konstruować modele, oraz biznesmenem, który opiera się na praktycznych potrzebach.

Matylda Setlak: O czym powinni pamiętać ludzie, którzy chcą zacząć rozwijać swój biznes, ale których Wielka Brytania trochę onieśmiela – co byś im powiedział?

Mateusz Grzesiak: By przestali myśleć tylko po polsku, bo wchodzą na duże wody i nie ma na nich miejsca na kompleksy ani brak wiary w siebie. By zdali sobie sprawę, że będzie pod wieloma względami łatwiej niż w Polsce – mniej biurokratycznie, bardziej otwarcie, większe zaufanie, skala rynku z potencjałem globalnym.

Matylda Setlak: Mateuszu, zdradź, proszę, czym szkolenie Business Explosion, które już 5 maja przeprowadzisz w Londynie, będzie się różniło od grudniowego Sukces przez duże S?

Mateusz Grzesiak: Będzie to zupełnie nowy program. Będę uczył, jak planować rozwój firmy, stawiając przed nią odpowiednie cele, jak tworzyć efektywne strategie sprzedażowe i marketingowe oraz jak budować skuteczny zespół i delegować zadania w firmie. Poruszymy również kwestię tworzenia brandu, który jest znany zarówno na jednym rynku, jak i na skalę międzynarodową.

Anna Ewa Suska: Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić jedną prostą i konkretną zasadę biznesową, którą omówisz podczas szkolenia?

Mateusz Grzesiak: Będzie to 10 poziomów delegowania. To świetne narzędzie, dzięki któremu możesz w jasny i precyzyjny sposób delegować zadania poszczególnym członkom zespołu, uwzględniając przy tym ich poziom samodzielności w danych kontekstach.

Anna Ewa Suska i Matylda Setlak: Brzmi rewelacyjnie! Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia już 5 maja.

Patronami medialnymi zostali: Londynek.net, Goniec Polski,  MojaWyspa.co.uk, Imperium Kobiet, BusinessWoman & Life oraz Law Business Quality, Magazyn Lokalny i wluton.net, Biznes Na Fali oraz Marka Jest Kobietą.

Sponsorami konferencji zostali:

IMD Solicitors międzynarodowa kancelaria adwokacka, lider w świadczeniu kompleksowych usług prawnych na terenie Anglii oraz Walii. To najwyższej jakości opieka prawna w konkurencyjnej cenie dla klientów indywidualnych oraz firm. Prowadzi z sukcesem sprawy m.in. z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, karnego, imigracyjnego, prawa pracy, a także z zakresu odszkodowań czy też prawa spadkowego.

London Business Solutions LTD. To polskie biuro księgowe w północno zachodnim Londynie. Oferuje ono m.in. księgowość dla firm, osób samozatrudnionych, ubezpieczenia, odszkodowania, rozliczenia, usługi optymalizacji ZUS, biznes plan, rejestrację VAT, listy plac w UK i rejestrację pracodawcy.

Axe Capital. To polski ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach na życie, od chorób krytycznych, od utraty przychodów, domu, mienia, biznesu, motrgage advice, odszkodowań oraz testamentów.

MTB Events & Entertainment obsługuje konferencje, bankiety, gale, wesela, komunie, urodziny, eventy firmowe i inne imprezy okolicznościowe. To wysokiej jakości oświetlenie, nagłośnienie, obsługa techniczna oraz najlepsi didżeje i zespoły muzyczne.

Więcej informacji o konferencji Business explosion dr Mateusza Grzesiaka znajduje się tutaj:  tutaj.

O prowadzącym
Mateusz Grzesiak – bio

Przedsiębiorca, wykładowca, magister prawa, psychologii oraz doktor nauk ekonomicznych. Szkoli międzynarodowo od 14 lat w 7 językach. Napisał 14 książek. Stały gość programów telewizyjnych i radiowych.
Pracuje m.in. z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, gwiazdami estrady, sportowcami oraz dziesiątkami tysięcy osób z całego świata. W mediach społecznościowych obserwuje go ponad 500 tysięcy fanów. Sportowiec z zamiłowania. Prywatnie mąż dr Iliany Ramirez i tata Adriany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *