ExcellenceVale Anna Białous-Griffiths

Dbaj o równowagę i bądź skuteczny…

03.01.2018 Dodane przez Inspirujące osoby, Narzędzia i techniki, Rozwój osobisty 0 thoughts

Być może robisz to, co zawsze pragnąłeś. Być może masz własną firmę? Realizujesz swoją pasję? Pracujesz do późna w nocy i mimo zmęczenia ciągle powtarzasz, że kochasz, to co robisz? Być może czasami nawet nie nazywasz tego pracą, więc zabierasz zadania do domu? Wyznaczasz sobie wysokie standardy, dlatego zawsze chcesz coś jeszcze zmienić lub poprawić. A może pracujesz prawie bez przerwy i robisz większość rzeczy sam, bo myślisz, że jesteś niezastąpiony? Jesz szybko, czasami byle co, i byle jak. Stosujesz używki, aby dodać sobie energii. Nie masz czasu na odpoczynek, sport, hobby. A może zaniedbujesz najbliższych? Przyjemności odkładasz na nieokreślone „później”? Brzmi znajomo?

Wypalenie i wycieńczenie… Myślisz, że ten stan nie dotyczy Ciebie?

Być może wierzysz, że jesteś silny i potrafisz dużo znieść? Wakacje, kino, książka i siłownia mogą poczekać, bo przecież realizujesz teraz jakiś mega ważny projekt…

Okazuje się, że wypalenie i skutki nadmiernego stresu mogą dotknąć każdego, a więc także i Ciebie. Nawet jeśli robisz to, co kochasz, ale zapominasz zatroszczyć się o swoje zdrowie, to Twój organizm, tak jak telefon z rozładowaną baterią, w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa.

Od 15 lat jako psycholog, coach i trener pracuję z osobami, które doświadczyły skutków nadmiernego stresu. Często są to osoby niezwykle kreatywne, silne i zaangażowane w swoją pracę, realizujące swoją zawodową misję. Niestety w pewnym momencie poczuły dotkliwe skutki wyczerpania. Pojawiła się niecheć do pracy, brak energii, obniżony nastrój, a w niektórych przypadkach nawet depresja.

Jeśli działasz w ciągłym napięciu, często ponad swoje siły, to blokujesz w sobie umiejętność interpretowania sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało i zatracasz częściowo swoją intuicję. Przesuwasz określone wcześniej granice naturalnej wytrzymałości, albo wręcz je zacierasz, nawet tego nie zauważając.

Gdzie jest granica?

Odporność na stres zarówno, jeśli chodzi o jego natężenie jak i długośc trwania jest cechą indywidualną. Każdy z nas posiada pewną granicę wytrzymałości. Jeśli przekroczysz ją Twoje siły życiowe i wydajność gwałtownie się obniżą. Będziesz wtedy nadal funkcjonować na zwolnionych obrotach przez dość długi czas. Jeśli jednak nie uda Ci się odwrócić biegu wydarzeń, w końcu możesz doprowadzić do całkowitego wyczerpania pokładów energii. Twoja praca przestanie być efektywna i okaże się, że nie radzisz sobie z najprostszymi zadaniami. Obniży się znacząco pewność siebie, pojawią się objawy wypalenia.

Warto więc, abyś nauczył sie świadomie rozpoznawać sygnaly Twojego organizmu, oraz w taki sposób zarządzał swoją życiową energią, aby ustrzec się przed chorobami wywołanymi przez stres, których – jak się okazuje – występowanie jest coraz częstsze.

Jak nie dopuścić do wypalenia?

Przede wszystkim naucz się rozpoznawać symptomy przeciążenia. Należą do nich między innymi: rozdrażnienie, utrata poczucia humoru, niepokój bez wyraźnej przyczyny, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, przyśpieszone bicie serca, brak lub zwiększony apetyt, suchość w ustach, bóle i sztywność pleców oraz karku, częste bóle głowy, trudności w oddychaniu, kłopoty z trawieniem, problemy ze snem, niezadowolenie z siebie, zmęczenie już od rana, smutek, niechęć do spraw, które kiedyś sprawiały przyjemność, negatywne nastawienie do osób w otoczeniu.

Recepta na stres:

Naucz sie efektywnie odpoczywać. Rób krótkie przerwy w pracy minimum co 90 minut. Zadbaj o prawdziwie regenerujacy sen. Odżywiaj się zdrowo, ale nie obsesyjnie. Naucz się odreagowywać. Włącz sport i wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu, w codzienny plan dnia. Rozmawiaj o swoich emocjach i poszukaj wsparcia wśród rodziny i przyjaciół. Bądź asertywny i naucz się delegować zadania. Naucz się odpuszczać. Pamietaj, że nikt nie jest perfekcyjny. Naucz się być obecny Tu i Teraz. Praktykuj trening uważności, a dzięki temu przestaniesz zamartwiać się rzeczami, na które nie masz wpływu. Naucz się technik relaksacyjnych i wybierz tą, która Tobie najbardziej odpowiada. Badź uważny na swoje potrzeby fizyczne i emocjonalne oraz naucz się zaspokajać je w zgodzie z własnymi wartościami.

Poświęcając czas na zdrowie i regenerację dodasz sobie więcej pozytywynej energii, dzięki temu będziesz bardziej efektywny, a wtedy zarówno Twoja praca jak i czas wolny przyniesie Ci więcej radości i satysfakcjI!

JESTEŚ WAŻNY/ A DBAJ O SIEBIE!

POWODZENIA!

Autorka:

Anna Bialous-Griffiths
Psycholog, coach, terapeuta, trener biznesu. Laureatka “Lwice Biznesu 2017”, oraz “Inspiracje w polskim biznesie w Wielkiej Brytanii 2017. Jako ekspert wielokrotnie zapraszana do udzielania opinii przez polskie i brytyjskie media, takie jak Financial Times, Polsat News, TVN i wiele innych. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. Od 15 lat pomaga osobom i firmom skutecznie osiągać wyznaczone cele w biznesie i w życiu osobistym. W 2011 roku założyła Centrum Rozwoju Osobistego w Northampton w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzone są szkolenia, doradztwo psychologiczne oraz psychoterapia. Ma na swoim koncie tysiące przeprowadzonych godzin szkoleniowych i sesji indywidualnych.

Jej zawodową misją jest wspieranie klientów, w tym aby mogli realizować cele i marzenia, skutecznie działać i radzić sobie z trudnymi sytuacjami, w pełni rozwijać się, radośnie żyć, nawiązywać zdrowe i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.

Prywatnie jest szczęśliwą żoną i mamą. Uwielbia sport i taniec.

www.annabg.com

 

Anna Bialous- Griffiths wystąpi podczas panelu dyskusyjnego szkolenia Biznes i życie na maksa, które poprowadzi Jakub B. Bączek. Szkolenie odbędzie się 27 stycznia 2018 roku w Londynie. Bilety w promocyjnych cenach do nabycia TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *