Zrób to ćwiczenie. Wykonaj Koło Życia!

12.07.2018 Dodane przez Coaching, Narzędzia i techniki, Rozwój osobisty 0 thoughts

Życie w XXI wieku nie jest higieniczne. Zapracowani, niewyspani, nakręceni, w pogoni za lepszym jutrem, staramy się sprostać wymaganiom Świata. Media, pieniądze, moda, hedonizm, szczątki wartości, brak wiary… Czy miewasz czasami takie chwile, gdy Twoje życie zaczyna kręcić się w szybkim tempie, wykonujesz dzień po dniu rutynowe czynności i nagle łapiesz się na refleksji, że „coś” potrzebujesz zmienić?

Chcesz zatrzymać się i na nowo określić kierunek działania.

Sprawdzić stan swojego życiowego konta.

Zajrzeć do szuflad, wyrzucić z nich wszystko i przejrzeć na nowo.

Spojrzeć na swoje życie z lotu ptaka i na tyle, na ile to obiektywnie możliwe sprawdzić swój poziom zadowolenia z poszczególnych jego części. W swojej pracy coacha często spotykam się z klientami, którzy tego właśnie poszukują. Zatrzymania, spojrzenia z boku na to, co robią i uświadomienia sobie, gdzie się znajdują. Uporządkowania.

W sytuacjach, gdy chcemy nakreślić sobie szkic jakiegokolwiek projektu lub czynności do jego wykonania sięgamy po kartkę i długopis. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w sytuacji, kiedy chcemy przyjrzeć się swojemu życiu zrobić to samo.  Zwłaszcza, gdy przychodzi czas na pracę z kołem życia.

Koło życia jest narzędziem coacha, które pomaga klientowi zorientować się i przyjrzeć jego sytuacji życiowej. Odzwierciedleniem tego wszystkiego, o co większość z nas bardziej lub mniej świadomie zabiega.  Bywa chwilą konfrontacji z rzeczywistością. Zdarza się bowiem, że tak bardzo pochłonięci jesteśmy działaniem w jednej części koła, że kompletnie zapominamy o pozostałych. Wtedy nasze koło kręci się z trudem.

Aby nasze koło życia mogło się toczyć potrzebuje balansu. Trudno go uzyskać w czasach, gdy codziennie jesteśmy częstowani nierealnym obrazem rzeczywistości. Jest to jednak możliwe i gorąco Cię do tego zachęcam.

Pierwszym krokiem może być wykonanie ćwiczenia z kołem życia. Poświęć na nie minimum 10 min. Wykonaj je starannie i pamiętaj, że należy do Ciebie. Nikt go nie będzie oglądał. POZWÓL SOBIE NA SZCZEROŚĆ.

Przyjmijmy, że poniższe koło życia i wyszczególnione w nim części stanowią obraz najważniejszych elementów Twojego życia.

Składają się na nie:

    Twoje zdrowie i sprawność fizyczna

    Twoja rodzina i przyjaciele

    Twój partner/ małżonek

    Twoje środowisko fizyczne – czyli otoczenie, w którym żyjesz.

Na jego ocenę może składać się stan mieszkania, klatki schodowej, Twoje poczucie bezpieczeństwa w danym miejscu, Twoje doznania estetyczne i emocjonalne. Fakt, że mieszkasz z rodzicami, teściami lub w miejscu położonym na odludziu lub w centrum. Jeśli wyemigrowałeś z kraju, to ta część koła może stanowić dla Ciebie ważny element życia.

    Twoje finanse.

Wiele osób pyta, co powoduje, że finanse nie są połączone z karierą. Otóż, można być osobą, która robi oszałamiającą karierę, a jednocześnie przyjęła taki styl życia, który może powodować, że wciąż brakuje jej do tzw. „pierwszego”. Można też być osobą, która nie pracuje w ogóle, a jej finanse dzięki inwestycjom, spadkowi lub zamożności partnera/współmałżonka/rodziny znajdują się na zadowalającym poziomie.

    Twoja kariera

    Twój rozwój osobisty

    Twój czas na wypoczynek i rozrywkę.

Przyjmując, środek koła za 0%, a zewnętrzne jego obramowanie za 100% zaznacz procentowo poziom Twojego zadowolenia z każdej wyszczególnionej ósemki.

Jeśli już narysowałeś swoje koło, odpowiedz sobie na pytania:

 • Co widzisz?
 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 • Jak to, co dla Ciebie najważniejsze wygląda w zestawieniu z Twoim kołem?
 • Jakie uczucia Ci towarzyszą, gdy obserwujesz swoje koło życia?
 • Które z części koła wpływają wzajemnie na siebie?
 • Która z zaznaczonych ósemek w największym stopniu wpływa na pozostałe?
 • W których obszarach chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
 • Co możesz zrobić, aby oczekiwany poziom satysfakcji osiągnąć?
 • Co jeszcze możesz zrobić?
 • Jaki wpływ będzie mieć zwiększenie poziomu satysfakcji jednego z obszarów na pozostałe?
 • Którym obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności, aby obraz całego koła w Twoim przekonaniu poprawił się?
 • Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zajmiesz się tym obszarem?
 • Wypisz poniżej dwie pierwsze czynności, które potrzebujesz wykonać, aby poprawić stan wybranego obszaru.
 1. ………………………………………………………………………………………
 2. ………………………………………………………………………………………

    Wypisz kolejne trzy czynności, które doprowadzą Cię do poprawy wybranego obszaru.

 1. ………………………………………………………………………………………
 2. ………………………………………………………………………………………
 3. ………………………………………………………………………………………

 Autorka artykułu: Kamila Rowińska

 

Kamila Rowińska na specjalne zaproszenie firmy ExcellenceVale poprowadzi konferencję Zasługujesz na sukces, która odbędzie się 15 grudnia 2018 r. w Londynie.

Więcej informacji o konferencji oraz bilety w promocyjnej cenie znajduje się: TUTAJ

Patronat medialny nad konferencją objęły: Businesswoman&Life, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Londynek.net, MojaWyspa.co.uk, Goniec Polski, WLuton.net, MagazynLokalny.co.uk, BiznesNaFali.pl, Klub Marka Jest Kobietą.

Sponsorami konferencji zostali:

Suska Mentoring: przedsięwzięcie prowadzone przez współzałożycielkę ExcellenceVale Annę Ewę Suska, która jest mentorką i trenerką biznesu. Firma doradza przedsiębiorcom z Polski oraz Wielkiej Brytanii.

All 4 Comms: agencja komunikacyjna stworzona przez Matyldę Setlak, współzałożycielkę ExcellenceVale. All 4 Comms to największa agencja specjalizująca się w kampaniach komunikacyjnych skierowanych do Polonii na świecie.

Axe Capital: polski ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach na życie, od chorób krytycznych, od utraty przychodów, domu, mienia, biznesu, motrgage advice, odszkodowań oraz testamentów.

Nefretete Hair and Beauty Institute: to najdłużej prosperujący polski salon fryzjersko-kosmetyczny w Peterborough. Salon powstał w 2008 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kobiet jak i mężczyzn.

Kamila Rowińska – bio

 Certyfikowany master facilitator, trener, dyplomowany coach i inwestor. Autorka i współautorka siedmiu książek o tematyce biznesowej i coachingowej, w tym bestsellerów „Kobieta Niezależna”, „Zasługujesz na sukces”. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu: budowania swojej wewnętrznej siły, sprzedaży, budowania zespołu, asertywności oraz zarządzaniu sobą w czasie. Rocznie w jej całodniowych szkoleniach bierze udział ponad 7000 osób. Absolwentka Politechniki Śląskiej – kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem – oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Laboratorium Psychoedukacji, gdzie ukończyła Coaching.

Kamila Rowińska jest aktywna społecznie jako członkini Rady Programowej Fundacji Mam Marzenie – organizacji wspierającej dzieci – oraz jako Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet. Prywatnie mama dwójki dzieci i żona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *