ExcellenceVale Anna Ewa Suska

Życzę wszystkim osiągnięcia sukcesu

13.11.2017 Dodane przez Biznes, Coaching, Inspirujące osoby 0 thoughts

Z Anną Ewą suska, trenerem biznesu, biznes mentorem, specjalistą w zakresie personal brandingu, ekspertem motywowania i inspirowania ludzi, niezależnym konsultantem, liderem, wizjonerką, współwłaścicielką firm branży ekonomicznej, budowlanej, sprzątającej i konsultingowej,  rozmawia Elżbieta Jeznach.

EJ: Jest Pani wielką pasjonatką biznesu, zarówno tego standardowego, jak i network marketingu. Osiągnęła Pani ogromny sukces, prowadząc kilka firm w Wielkiej Brytanii. Czy widzi Pani różnicę między podejściem do biznesu w Anglii? Czego przedsiębiorcze Polki mogłyby się nauczyć od Angielek?

AES: Oczywiście różnice są widoczne. Ale według mnie to Angielki powinny się uczyć od nas, a nie my od nich. Polki mają klasę, są bardzo konsekwentne i zdeterminowane. Dbają o siebie, dom i rodzinę. Wartości i zaangażowanie to bardzo ważne cechy, które posiadamy, a one wygrywają na arenie międzynarodowej.

EJ: Mocny nacisk kładzie Pani na biznes mentoring – czym on jest dokładnie? Czasami mentoring utożsamiany jest z coachingiem. Czy słusznie? Spotkałam się ze stwierdzeniem, że mentor jest przewodnikiem, który wskazuje kierunek, pomagając nam zrealizować cel, natomiast coach pokazuje metody, którymi można ten cel osiągnąć.

AES: Tak, to prawda, wiele osób myśli, że mentoring i coaching to to samo, a to kompletnie różne dwie dziedziny. Coach nie daje gotowych rad ani wskazówek, jak rozwiązać problem osobisty czy biznesowy. Jego zadaniem jest takie poprowadzenie rozmowy z klientem, aby to on sam odnalazł najbardziej trafne rozwiązania swoich problemów oraz sposoby osiągania określonych celów. Mentor staje się dla drugiej osoby nauczycielem. On przekazuje wiedzę, umiejętności czy swoje doświadczenie biznesowe. Mentor doradza w wielu obszarach i pomaga w różnych sytuacjach kryzysowych. Ja specjalizuję się w biznes mentoringu i kładę na niego największy nacisk. Uważam, że większość biznesów nie wykorzystuje swojego potencjału, a ja pragnę to zmienić.

EJ: Dlaczego nie wszyscy, którzy osiągnęli sukces w biznesie, nadają się do roli mentora?

AES: Mentor musi cieszyć się sukcesem swoich klientów, a niektórzy ludzie sukcesu tego nie potrafią. Ponadto nie każdy nauczyciel jest dobrym nauczycielem, więc myślę, że trzeba mieć do tego powołanie, tak jak w przypadku innych zawodów. Misją mentora musi też być pomoc innym, aby wykorzystywali swój cały potencjał, a niestety niewiele osób ma dziś taką misję.

EJ: Co daje korzystanie z mentoringu biznesowego? Komu przede wszystkim jest on potrzebny?

AES: Z reguły w biznesie przedsiębiorca zdany jest sam ma siebie. Mentor stanowi wsparcie w każdym projekcie, jego wiedza i doświadczenie pomagają szybciej podjąć decyzje czy na przykład opracować profil idealnego klienta, kanały sprzedaży lub obsługi klienta. Mentor także pomaga np. w planowaniu rozwoju firmy i wspiera rozwój marki swojego klienta. Często udziela wskazówek, jak budować sieć franczyzy i zarządzać personelem na odległość albo jak inwestować w firmę. Korzyści jest bardzo dużo. Niestety mentoring nie jest jeszcze w Polsce powszechny. Ubolewam nad tym, widząc potencjał danych miejsc czy osób. Komu jest potrzebny? Myślę, że każdej osobie, która chciałaby się rozwijać i zarabiać więcej. Tak naprawdę każdej firmie. Każdą działalność można poprawić, ulepszyć czy poprawić jej sprzedaż. Kiedy rozmawiam na przykład z właścicielami salonów w Polsce, każdy mi mówi, jak trudno jest teraz, że konkurencja duża, a ja po pięciu minutach w takim salonie wiem, co w nim nie funkcjonuje, wiem, ile właściciel marnuje potencjału, i to, że po miesiącu może zarabiać pięć czy piętnaście tysięcy więcej miesięcznie.

EJ: Czy mentor może być osobą, która osiągnęła sukces w zupełnie innej branży?

AES: Mentor to ktoś, kto wcześniej osiągnął to, co Ty pragniesz osiągnąć w danej dziedzinie. Teoretycznie więc nie, ale biznes, według mnie, jest wyjątkiem. Jeśli raz zbudujesz biznes, który odniesie sukces na solidnym podłożu, zrobisz to ponownie. W tej sytuacji nie ma znaczenia, jaka to branża. Jeśli otworzysz, wypromujesz i sprzedasz z sukcesem, możesz to powielać w innej branży. Ja pomagam swoim klientom w różnych branżach, stosując sprawdzony model biznesowy, który przetestowałam osobiście najpierw w swoich firmach, współtworząc na przykład sieć 26 salonów w UK i w Polsce, gdzie obsługiwaliśmy wiele tysięcy klientów rocznie, czy firmę konsultingową, budowlaną, hospitality, mentorską. Dla mnie biznes jest jak samochód – musisz tylko wyczuć sprzęgło, aby płynnie jechać. I ja jestem takim instruktorem, który uczy, aby ta jazda była bezpieczna i przyjemna.

EJ: Co obejmuje Pani oferta mentoringu biznesowego? Dlaczego jest skuteczna?

AES: Moja oferta obejmuje: mentoring tradycyjny – pracuję z jedną osobą, wspólnie ustalamy cele na dany miesiąc, rok i sprawdzamy rezultaty raz w miesiącu; mentoring grupowy – 
forma skierowana zarówno do firm, które chcą uzyskać lepsze wyniki w danym dziale, jak i do małych firm, w których grupę stanowi cała firma; e-mentoring – bez konieczności spotykania się; wiele kwestii możemy omówić, wykorzystując e-mail, Skype czy komunikatory internetowe. Dlaczego moja oferta jest skuteczna? Po prostu moją pasją jest biznes. Zarażam klientów swoim podejściem do biznesu. Kocham tworzyć nowe usługi i mentorować ludzi oraz ich biznesy. Uwielbiam, kiedy moi klienci odnoszą sukcesy, i pragnę tego samego dla wszystkich Polaków. A jeśli robisz coś z pasją, to zawsze jest skuteczne.

EJ: W lipcu ruszyła Pani kolejna firma – ExellenceVale. Jaka jest jej oferta?

AES: ExcellenceVale działa w branży rozwoju osobistego i biznesowego, kierując swoją ofertę do Polaków, niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Oferujemy szkolenia stacjonarne z najlepszymi polskimi trenerami, coachami i psychologami oraz biznesowe programy mentoringowe. Dążymy do momentu, w którym świadomość Polaków zmieni się w takim stopniu, że większość społeczeństwa będzie w stanie w pełni realizować swój potencjał osobisty, zawodowy i biznesowy. Serdecznie zapraszamy wszystkich na szkolenie z Mateuszem Grzesiakiem 9 grudnia 2017 roku w Londynie – „Sukces przez duże S” oraz na www.suskamentoring.pl i www.excellencevale.com

W 2016 roku firma Anny Ewy Suska w sektorze hospitality była nominowana przez polskie media do Polskiego Sukcesu w Wielkiej Brytanii, pod patronatem polskiej ambasady. Laureatka plebiscytu Law Business Quality – Lwica Biznesu 2016. Nominowana do konkursu organizowanego przez Zjednoczone Królestwo Polek w Wielkiej Brytanii – Polka Roku 2016.

 

Wywiad pochodzi z magazynu Business Woman & Life (http://businesswomanlife.pl/)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *