ExcellenceVale Joanna Ceplin

Audyt komunikacji online

08.02.2018 Dodane przez Biznes, Narzędzia i techniki 0 thoughts

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie prowadzisz działania w mediach społecznościowych. Być może tytuł “audyt komunikacji online” brzmi poważnie, ale to, w jaki sposób prowadzisz działania w social mediach i czy są one prawidłowe i dobrze przemyślane jest bardzo ważne. W końcu każdy chce osiągnąć sukces poprzez zdobywanie nowych fanów, czy też osiąganie coraz większych zasięgów. Ale w tym momencie zastanów się – czy nie działasz na oślep? Jeśli chcesz rozwijać się szybciej to powinieneś przeprowadzić audyt swoich cech i umiejętności, tym samym przejść przez 21 pytań, które określą Twoje mocne i słabe strony.

Zanim rozwiniesz swoje działania w mediach społecznościowych na większą skalę, powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: Jaki jest cel Twoich działań w mediach społecznościowych? Dlaczego wykorzystujesz te działania do promocji swojej marki? Jeżeli działasz na Facebooku już dłuższy czas, warto byś zastanowił się nad tym, czy Twoje kroki przynoszą oczekiwane rezultaty, a jeśli nie, to czemu tak się dzieje?

Jeśli podpatrujesz działania konkurencji i najzwyczajniej w świecie je kopiujesz, to niestety zmartwię Cię, ale to nie wystarczy. Co więcej – to zły system, ponieważ nigdy nie wiesz jaki CEL realizuje marka, którą obserwujesz. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się być podobny do Twojego, niekoniecznie musi tak być. Dlatego fundamentalną kwestią jest określenie dlaczego i w jakim celu jesteś obecny w social mediach i jak to wpływa na wizerunek Twojej marki? Cel może być naprawdę różny, zastanów się jaki jest Twój?

 • Chcesz dotrzeć do nowych klientów?
 • A może chcesz Twoim obecnym klientom ułatwić kontakt z Twoją marką?
 • Chcesz zbudować społeczność zainteresowaną danym tematem?
 • Zwiększyć sprzedaż?

Gdy określisz swój cel, powinieneś zadać sobie kolejne pytanie: CO moja marka może DAĆ wartościowego mojemu odbiorcy? Działania na platformach społecznościowych są różne. Większość osób ma bardzo roszczeniowe podejście do Facebooka, ponieważ chce tylko DOSTAWAĆ. Liczy głównie na duże zasięgi, zaangażowanie odbiorców, szybki wzrost nowych fanów, samemu nie dając wiele w zamian. Nie możesz skupiać się tylko na oczekiwaniach. Musisz dać swoim odbiorcom WARTOŚĆ. W związku z tym zadaj sobie pytania: Czym mogę podzielić się ze swoją społecznością na Facebooku? Jaką wartość mogę zaoferować swoim odbiorcom? Co mogę i co chcę osiągnąć dzięki marketingowi w mediach społecznościowych? Zapewne nie raz już się nad tym zastanawiałeś. Natomiast żeby to uszczegółowić odpowiedz sobie precyzyjnie na kolejne pytania:

 • Czy chcesz dzięki mediom społecznościowym więcej sprzedawać? O ile więcej? (Zapisz kwotę, jaką chcesz pozyskać ze sprzedaży generowanej przez media społecznościowe w ciągu najbliższych trzech miesięcy).
 • Ilu klientów chcesz pozyskać dzięki mediom społecznościowym? (Zapisz liczbę nowych klientów, których zamierzasz pozyskać w ciągu najbliższych trzech miesięcy).
 • Ilu nowych subskrybentów Twojej listy mailingowej chcesz pozyskać w ciągu następnych trzech miesięcy? (Określ konkretnie).
 • Jeżeli masz inne cele, zapisz je wszystkie.

Gdy wypiszesz wszystkie cele, podziel te liczby na trzy. Tym samym zdobędziesz informację jak wiele musisz osiągnąć w ciągu każdego miesiąca. Następnie podziel te liczby na cztery i tym sposobem ustal plan tygodniowy. Może to być ilość nowych subskrybentów, czy ilość nowych polubień stron. Określenie tych celów pozwoli Ci skupić się na działaniach, które pomogą Ci je osiągnąć. Koniecznie kontroluj ich realizację i wyznaczaj kolejne.

Wszystko wydaje się być proste i logiczne aż do momentu, kiedy zadajesz sobie pytanie: JAK osiągnąć wyznaczone cele? Jak działać na platformach społecznościowych, aby te cele zrealizować?

Zaangażowanie może wynikać z dwóch stron. Po pierwsze z Twojej inicjatywy w momencie kiedy Twoja marka angażuje fanów. Po drugie w momencie, kiedy to Ty odpowiadasz na czyjąś inicjatywę, poprzez komentowanie postów Twoich odbiorców, czy zaangażowanie się w dyskusji na grupie. Angażowanie się w zewnętrzne inicjatywy może zaznaczyć Twoją obecność i pokazać się nowym, potencjalnym klientom. Pamiętaj natomiast, że jeżeli wybierzesz opcję pierwszą, czyli to Ty chcesz angażować – musisz dokładnie poznać swojego klienta. Tylko wtedy będziesz wiedział, jakie treści mogą go zainteresować i w jaki sposób przyciągną jego uwagę.

Autorka: Joanna Ceplin

Joanna Ceplin na specjalne zaproszenie firmy ExcellenceVale poprowadzi szkolenie Ty i Twoja marka online, które odbędzie się 17 marca 2018 r. w Londynie.

Zapisy i bilety w promocyjnej cenie: TUTAJ

Dzięki szkoleniu Ty i Twoja marka online przeprowadzisz METAMORFOZĘ Twojej marki online i poznasz zasady budowania jej na 4 platformach – Facebooku, Instagramie, LinkedIn i YouTube. Podczas szkolenia:

 • dowiesz się od czego zacząć i co zmienić, aby Twoja METAMORFOZA od razu zadziałała,
 • omówimy najważniejsze kroki na platformach: Facebook, Linkedin, Instagram, YouTube,
 • poznasz zasady BUDOWANIA RELACJI z klientem poprzez media społecznościowe,
 • dowiesz się jak PROWADZIĆ PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE, aby przyciągały wymarzonych klientów,
 • poznasz SEKRETY budowania marki osobistej w mediach społecznościowych,
 • dowiesz się jak znaleźć odbiorców Twoich produktów lub usług i jak stworzyć swoje przesłanie,
 • gdzie warto być obecnym,
 • jakie ZASADY prowadzą do sukcesu na platformach: Facebooku, Instagramie, Linkedin, YouTube.

Podczas szkolenia zrozumiesz, dlaczego Twoja obecność w mediach społecznościowych jest KLUCZOWA do rozwoju Twojego biznesu.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby określić, w jakim miejscu znajduje się Twoja marka osobista, jakie są słabe strony Twojej komunikacji i na co zwrócić szczególną uwagę – przeprowadź audyt komunikacji online jeszcze dziś i przyjdź na szkolenie! Jak to zrobić? Pobierz bezpłatny PDF z 21 pytaniami na temat Twojej marki (TUTAJ). Pamiętaj, że ten audyt robisz dla siebie, dlatego odpowiadaj szczerze. Jeśli Twoje odpowiedzi nie są dla Ciebie satysfakcjonujące – pomyśl co zrobić, aby to poprawić, wspomagając się zadanymi pytaniami w tym artykule.

Patronat medialny nad szkoleniem objęły: Businesswoman&Life, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Londynek.net, MojaWyspa.co.uk, Goniec Polski, WLuton.net, MagazynLokalny.co.uk, BiznesNaFali.pl, Klub Marka Jest Kobietą.

Sponsorami szkolenia zostali:

IMD Solicitors międzynarodowa kancelaria adwokacka, lider w świadczeniu kompleksowych usług prawnych na terenie Anglii oraz Walii. To najwyższej jakości opieka prawna w konkurencyjnej cenie dla klientów indywidualnych oraz firm. Prowadzi z sukcesem sprawy m.in. z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego, karnego, imigracyjnego, prawa pracy, a także z zakresu odszkodowań czy też prawa spadkowego.

London Business Solutions LTD. To polskie biuro księgowe w północno zachodnim Londynie. Oferuje ono m.in. księgowość dla firm, osób samozatrudnionych, ubezpieczenia, odszkodowania, rozliczenia, usługi optymalizacji ZUS, biznes plan, rejestrację VAT, listy plac w UK i rejestrację pracodawcy.

Axe Capital. To polski ubezpieczyciel specjalizujący się w ubezpieczeniach na życie, od chorób krytycznych, od utraty przychodów, domu, mienia, biznesu, motrgage advice, odszkodowań oraz testamentów.

Joanna Ceplin – bio

Trener skutecznej komunikacji online. Doradza firmom i osobom indywidualnym w obszarach związanych z komunikacją w mediach społecznościowych, tworzeniem koncepcji kreatywnych online oraz budowaniem wizerunku. Autorka Planera Nowoczesnego Przedsiębiorcy, kursów online „Jak tworzyć angażujące treści”, „Zaplanuj swój Biznes w mediach społecznościowych”, „Skuteczna reklama na Facebooku”, „Turbo lista mailingowa” oraz szkolenia stacjonarnego markaonline.pl Łącznie z jej szkoleń i kursów w ciągu ostatnich 2 lat skorzystało ponad 3000 osób. Szkoląc skupia się na efektywnym planowaniu, organizacji i automatyzacji działań w mediach społecznościowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *